Krnovská radnice z roku 1903

Pohlednice nové radnice z roku 1903 krnovský fotograf Sternitzky

Na počátku 20.století se Krnov slibně rozvíjel a modernizoval. Rok 1903 byl bohatý na stavby, které změnily jeho vzhled a dodnes jsou charakteristickými prvky města Město se na přelomu 19 a 20. století rozvinulo na průmyslové středisko. Dosavadní radnice již pro správu města nestačila. Jednoposchoďová budova renesančního charakteru s věží muzea musela ustoupit nové stavbě. Byla zbourána a kopie její věže od dvacátých let zdobí nemocenskou pojišťovnu, pozdější polikliniku na náměstí Hrdinů.

Pro stavbu nové radnice byla vypsána soutěž architektonických návrhů. Je ironií, že nejhodnotnější návrh od architekta evropského významu a krnovského rodáka Leopolda Bauera  nebyl realizován. Reprezentační budova v secesním stylu nebyla postavena. Z konkurzního řízení byl vybrán návrh vídeňské firmy Hitranger, který připomíná svými prvky italskou renezanci. Realizace byla svěřena krnovským stavitelům Ernstu Latzelovi a Aloisi Geldnerovi.

Stavělo se na obrysu základů staré radnice a sousední budovy koupené za 70 000 rakouských korun.

(Tehdejší roční plat kvalifikovaného dělníka byl 1200 korun. Úředník na nižší pozici měl roční plat 6000 korun. Třípokojový byt v Praze na Smíchově s parketovými podlahami a zavedenou elektřinou bylo možné pronajmout za roční nájem 760 korun ročně. Pokud by jste se spokojili s kuchyní a pokojem  Praze, stálo vás to 260 korun na rok. Dršťková polévka stála 10 haléřů, oběd od 40 do 70 haléřů.Litr vína 60 až 80 haléřů, kilogram másla něco přes dvě koruny. Kuřáky stála krabička 10 „Sportek“ 20 haléřů a se sirkami o 2 haléře více)

Celkové náklady stavby radnice trvající dva roky činily 330 000 korun.

V čele radnice stál v té době starosta Otto Rieger.

Vnější vzhled je reprezentační a lze na něm pozorovat také vlivy vídeňských staveb té doby.Věž, vysoká 52 metry, je ozdobena velkým znakem Krnova.Tehdy byl v novostavbě umístěn městský úřad , stavební úřad, kancelář policie a její archivy. V přízemí byla za první republiky kancelář Červeného kříže.       Radnice se svou hmotou a vzhledem lišila od okolních domů historického centra a byla tehdy přijímána kriticky a s rozpaky. Od svého dokončení v roce 1903 byl již jen  upravován její interier a opravována fasáda.I nyní je po opravě , která podstatně nezměnila její vzhled.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *