Model rozhledny z Pradědu u Jindřichova

V období první republiky bylo modní záležitostí  si postavit na  zahradě miniaturní model hradu,  zámku popřípadě rozhledny.    Zahrádkáři či zaměstnanci drah, si po desítky let let pěstovali  zvláštního koníčka: budovali  miniatury hradů mezi záhony, nebo za ploty vedle kolejí. Z „hradů v zahradách“ se stala svébytná kultura. Otázkou je, proč právě nádražáci se bavili modelováním hradů. Pravděpodobně si touto kratochvílí krátili čas mezi projíždějícími vlaky, když stáhli závory.                                                                                  Časem se ale začaly vlivem nepříznivého počasí tyto miniaturní stavby rozpadat, barvy vybledly, někdy pomohli vandalové, popřípadě noví obyvatelé sami odstranili. Dnes již tyto ozdoby na zahradách najít je  malý zázrak.

Dodnes se jeden model původní rozhledny na Pradědu dochoval v Petrovicích u Jindřichova ve Slezsku. Současná majitelka zahrady nerada pouští turisty na svůj pozemek, takže většinou o této rozhledně nevědí ani místní. Model rozhledny je vidět z hlavní cesty pouze na podzim, když opadá listí ze stromů. Pravdou je , že o něm ví původní němečtí obyvatelé Petrovic a občas se jezdí na něj podívat.

Další model rozhledny lze nalézt v zahradě školy v Karlovicích

Trochu ve větším měřítku to pojali odsunutí Němci. V Duryňském lese na 792 metrů vysokém vrchu Wetzstein postavili  kopii staré pradědské rozhledny.

 

Výška kopie rozhledny je 35,8 metru, základnu má 11,2 x 14,5 metru , stavba má objem 3000 m3. V suterénu je zbudována kaple sv. Anny  s pamětními deskami měst a obcí odkud byli odsunuti na základě Benešových dekretů. V přízemí je restaurace, vyzdobená erby měst. Šestnáct soch na cimbuřích symbolizuje 16 000 000 Němců vysídlených po skončení války a 16 000 zabitých lidí. V horních patrech věže je umístěno muzeum Sudety.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *