Krnovský „Armensünderglocke“ popravčí zvon

Píše se rok 1780. Ve zvonařské dílně umístěné vzadu za domem na Židovské ulici v Opavě se chystá zvonařský mistr František Valentin Stanke odlít zvon. Tento 46-letý ctihodný opavský  měšťan, jenž převzal zvonařské řemeslo po svém otci Františkovi Stankem rozvážně přistupuje k tavící peci, proráží otvor a roztavená zvonovina začne pomalu plnit formu zvonu. Pomocníci stojící vedle ně se pokřižují. Nejedná se totiž o zvon, který by měl svolávat k bohoslužbám ale o zvon, který bude vyzvánět vyzváněl delikventovi odsouzenému na smrt při cestě na popraviště.  Objednávku na tento zvon přijeli učinit krnovští měšťané Josef Schneider (stavební inspektor) a František Fogt (správce staveb). Zvon měl být umístěn na věž nově postavené radnice, která stála na místě původní vyhořelé radniční budovy zničené při velkém požáru v Krnově roku 1778. Oba měšťané projevili neobvyklé přání. Požadují aby jejich jména byly vyobrazeny na novém zvonu. Tohoto úkolu se ujímá zvonařova žena Magdalena a na jádro zvonu před odlitím přilepuje z vosku vytvořený nápis /IOSEPH SCHNEIDER ZEIT BAU IN SPECTOR/FRANTZ FOGT BAU VERWALTER/. Zvon není velký. Váží pouhých 26 kg a průměr věnce je 36 cm.

K popisovanému účelu se však zvon umístěný na věži původní krnovské radnice dlouho nepoužíval. Po osmi letech, v roce 1788 zrušil císař Josef II. Josefinskými reformami trest smrti. Těmito reformami přišel o své hlavní řemeslo poslední krnovský mistr popravčí Ignac Jausch. Od té doby plnil ve městě pouze funkci rasa.Někdy byl městskou radou  přizván k provedení menších tělesných trestů  či vyvedení, popřípadě vymrskání z města ven. Na věži krnovské radnice zůstal zvon 85 let. Až přišel 21.srpen roku 1865. Toho dne vzplál po šesté hodině večerní  od vedle stojící hořící stodoly Cvilínský kostel a během dvou hodin shořela jeho střecha a zvony ve věžích se roztavily.

Následně se z Krnovských novin Echo dovídáme následující. V pátek 13.října 1865 byl z věže radnice sundán starý popravčí zvon, poté co ho naposledy nechali 10 minut zvonit. Jasné a čisté tóny tohoto zvonu byly určeny k doprovázení nešťastných lidí k popravišti. V budoucnu bude tento zvon pocházející z roku 1870 v malé věži nově vybudovaného kostela na Cvilíně, aby svými tóny svolával věřící k pobožnosti. Ke zmiňovanému přemístění zvonu došlo v roce  1866, kdy byl přemístěn do nově zbudované sanktusoví věžičky Cvilínského kostela. Zde přežil i válečné rekvizice zvonů v roce 1917. Přišla však II.svět. válka a tento zvon byl v roce 1942 odebrán pro válečné účely. Vlakem byl převezen do Holešovického přístavu , kde byl přeložen a odvezen  na „zvonový hřbitov“ v Lünen ve Vestfálsku. Tam přečkal zbytek války.

Po válce v roce 1947 se ocitl mezi 23 restitučními zvony, přidělenými okresu Krnov.  To, že většina vrácených zvonů visí jinde, než na svých původních místech, lze přičíst poválečným zmatkům. Původní obyvatelstvo bylo po roce 1945 odsunuto a noví osídlenci o původních zvonech nic nevěděli. Došlé zvony si pro prázdné věže kostelů rozebraly jednotlivé farní úřady a na původ zvonů se nehledělo. Bývalý krnovský radniční zvon se nyní nachází v kapli sv. Valentýna v Hlince u Osoblahy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *