Krnovské nákolníky

Jsou místa, kde procházíte tisíckrát. Znáte každý schod, každou kostku a díru v dlažbě. Víte, kudy teče po zimě  voda, kde se tvoří kaluže a kde opadává omítka..
Málokdo si ale všimne nákolníků na rozích vjezdů, které  původně zajišťovaly, aby kočáry a další povozy neodíraly rohy budov a portálů. Dnes již neuslyšíte práskání biče, pravidelné klapání koňských podkov a vrzání loukoťových kol, neuvidíte vozku sedícího na kozlíku vozu či kočáru, ani děti  pobíhající za spřežením.Dnes už sice nárožní kameny neplní svoji funkci, ale zůstávají jako němí svědci historie. Nejlépe je znají mísní psi kteří se u nich zastavují a pravidelně je kropí.

Nárožáky, jak se jim také občas slangově říká, byly vsazovány do základů nároží domů a vstupních portálů. Jako materiál byl použit většinou místně dobře dostupný kámen – což byla u nás převážně žula. Nárožní kameny byly 30 – 80 centimetrů vysoké a měly nejčastěji kónický tvar.Jsou zpravidla staré stejně jako domy, do kterých jsou vsazeny.Tyto  kameny sice chránily budovy, byly však současně příčinou havárií kočárů a vozů.  Na území našeho města se s nárožními a odrazovými kamenymůžeme setkat při troše pozornosti  na několika místech v středu  města, ale i v místech od centra vzdálenějších.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *