Nejstarší restaurace na Cvilíně

Většině z nás se při vyslovení nejstarší restaurace na Cvilíně vybaví restauce „Na vyhlídce“. Dnes poklidný hotel s restaurací s překrásným výhledem dolů na město. Starší pamětnici si ji vybavují spíše jako hospodu s pravidelnými sobotními bujarými tanečními večery , které bývaly ukončeny většinou příjezdem policie.

Nejstarší restaurace na Cvilíně to ale rozhodně není.První restaurace byla na Cvilně otevřena již téměř před 300 lety. Vroce 1729 , tedy již dva roky po dostavbě a vysvěcení nového kostela na Cvilíně, k němu mířilo tolik poutníků , že konzistoř dala k povolení  k vybudování krčmy na vrcholu kopce přesně ve vzdálenosti 70 kroků od kostela.

Hostinec dostal název „Zum Alten vom Berge.“ (Starý muž z hory). Možná se ptáte proč tak divný název? Název restaurace byl v upomínku, na jednoho starého podivínského muže, který v jeskyni na Cvilínském kopci před čtyřista lety žil. Ale o tom až někdy příště.   Hostinec zůstal po celou dobu až do roku 1945 v původním stavu, jak je znázorněno na fotografii. Do dnešních dní  se z restaurace dochovala pouze terasa před hostincem a základy čelní stěny budovy , na kterých v současné době stojí garáž.Nejznámější a mezi sběrateli nejoblíbenější je fotografie s prvním automobilem v Krnově jehož majitelem byl vinárník Gustav Kandler. Zajímavostí je jeho registrační značka, kde písmeno „R“ znamená Slezsko a číslice  „538“ kolikátý vůz byl ve Slezsku registrován. V sále této restarace bylo pro štamgasty připraven v roce 1925 rozhlasový přjímač o němž věděli obyvatelé Krnova pouze z doslechu. Uplně první vysílání rozhlasu v Krnově se uskutečnilo v témže roce v sále hotelu „Tyrolia“ dnešní Slezsků dům, kde s laskvým svolením zapůjčil svůj rozhlasový přijímač tovarník Larisch.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *