Krade se dnes, kradlo se i před 100 lety

Dnes jsem v krnovském archivu listoval krnovskými novinami z roku 1906. Z místních zpráv mě zaujala policejní zpráva o ukradeném bicyklu. To by ani nebylo tak zajímavé, ale kolo bylo ukradeno Antonovi Raidovi, což byl známý krnovský malíř  a významná osoba působící v zastupitelstvu města.

Anton Raida se narodil  1. 4. 1856 v Boboluskách v Polsku. Není to daleko, necelých 13 km od Krnova, vlastně kousek od Brumovic. Působil jako malíř pokojů , ale současně maloval obrazy v kostelech, působil taktéž jako restaurátor. Ve městě Krnov byla možnost získat větší množství zakázek, proto se zde v roce 1882 přestěhoval. O rok později se zde oženil s dcerou krnovského soukeníka a zakoupil si Krnově dům. Ten stál v blízkosti kostela sv. Martina, hned vedle fary a patřil k nejkrásnějším domům v Krnově. Jeho fasáda byla celá ozdobena malbami malíře. Anton Rajda měl dva syny Juliana a Fritze, což byli taktéž vyznamní malíři. Ale vraťme se k krádeži bicyklu. Kolo bylo Antonu Raidovi odcizeno v období,kdy slavil životní jubileum 50 let.

Zpráva v novinách Jägerndorf Zeitung 1906: Krádež jízdních kol. Místnímu malířskému mistru Antonu Raidovi bylo kolem druhé hodiny odpoledne odcizeno kolo značky Dürkopp, které si opřel o dům, když podnikal na Rudolfstrasse 8 (dnešní Revoluční ulice). Kolo mělo hodnotu 200 marek. I když bylo ihned zahájeno pátrání, totožnou osobu se nepodařilo zjistit.

od Krnova, vlastně kousek od Brumovic. Působil jako malíř pokojů , ale současně maloval obrazy v kostelech, působil taktéž jako restaurátor. Ve městě Krnov byla možnost získat větší množství zakázek, proto se zde v roce 1882 přestěhoval. O rok později se zde oženil s dcerou krnovského soukeníka a zakoupil si Krnově dům. Ten stál v blízkosti kostela sv. Martina, hned vedle fary a patřil k nejkrásnějším domům v Krnově. Jeho fasáda byla celá ozdobena malbami malíře. Anton Rajda měl dva syny Juliana a Fritze, což byli taktéž vyznamní malíři. Ale vraťme se k krádeži bicyklu. Kolo bylo Antonu Raidovi odcizeno v období,kdy slavil životní jubileum 50 let.

Zpráva v novinách Jägerndorf Zeitung 1906: Krádež jízdních kol. Místnímu malířskému mistru Antonu Raidovi bylo kolem druhé hodiny odpoledne odcizeno kolo značky Dürkopp, které si opřel o dům, když podnikal na Rudolfstrasse 8 (dnešní Revoluční ulice). Kolo mělo hodnotu 200 marek. I když bylo ihned zahájeno pátrání, totožnou osobu se nepodařilo zjistit.

 

 

 

 

,

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *