Turistické značení v Sudetech před 120 lety

Pokud by jste při toulkách v horách Jeseníků a jejich podhůří narazili na tuto podivnou plechovou značku, tak vězte, že se nejedná o znak Renaultu, ani lesnickou značku nebo jiný symbol. Objevili by jste již velikou vzácnost a to turistické značení německé organizace  Mährisch – schlesischer Sudetengebirgsverein (Moravsko – slezského Sudetského turistického spolku) založeného v roce 1881.

Spolek ve své době patřil k největším turistickým sdružením v českých zemích.Působil na území severozápadní Moravy , západního Rakouského a jižního Pruského Slezska. Spolek vydával  například časopis Altvater.

Tento turistický spolek  na přelomu 19. a 20. století pro podporu turismu a poznání kraje postavil kamenné rozhledny. Jednalo se tehdy hlavně o rozhlednu na Biskupské kupě u Zlatých Hor (1898), rozhlednu na Zlatém chlumu u Jeseníku (1899), rozhlednu na Cvilínském vrchu nedaleko Krnova (1903) a nejvyšší 33,5 m vysokou rozhlednu na Králickém Sněžníku, která byla zbudována kladským turistickým spolkem na polské straně – 1973 z havarijních důvodů zdemolována. Na nejvyšší moravské hoře na Pradědu započala stavba rozhledny roku 1904, zpřístupněna byla v roce 1912. Jednalo se o okázalou stavbu 32,5 m vysokou s restaurací a ubytovacími pokoji. Stavební stav se z důvodu užití nevhodného nasákavého kamene rok od roku zhoršoval, nepomohly ani dílčí opravy v letech 1926 – 1934, stavba po válce chátrala a nakonec se v roce 1959 zřítila.

Kromě rozhleden spolek budoval také horské chaty a mezi jeho hlavní cíle patřilo upravování turistických stezek a jejich značení. Toto sudetské německé sdružení používalo ke značení vlastní tvarové značky, na rozdíl od pásového značení Klubu českých turistů. Tyto značky začali členové klubu instalovat na stezky již v roce 1893. Šlo o kosodélníkové tabulky převážně vyrobené z plechu. Na nich byly dva barevně odlišné trojúhelníky, jejichž cípy ukazovaly směr cesty.  Německé spolky považovaly vlastní typ značení za jeden z výrazů své regionální identity a udržely si tuto specifickou formu i proti meziválečnému sjednocovacímu úsilí ve značení od Klubu československých turistů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *