3. Vojenský infekční tábor v Krnově

V roce 1914 začala I. Světová válka. Po mobilizaci odešlo mnoho krnovských občanů do války. Na začátku války krnovské obyvatelstvo projevovalo s armádou příkladnou solidaritu. Na nádraží se shromažďovaly „krnovské dámy“ a přijížděli sem také rolníci z okolí a obdarovávali především nemocné a raněné, kteří se vraceli z fronty jídlem i pitím. Jenže brzy začaly zásoby docházet a také vojenská správa setkávání zakazovala, z obavy ze šíření infekčních onemocnění.

Stejný důvod vedl k urychlené výstavbě provizorních dřevěných baráků pro rezervní nemocnici, což umožnilo umístění všech nemocných v blízkosti nové nemocnice, která již kapacitně náporu nevyhovovala. Byl vystavěn v rekordním tempu areál dřevěných budov  – tzv. infekční baráky.

Na dnešním Janáčkově náměstí a na ploše směřujíci ke krnovské nemocnici bylo vybudováno:

6 dřevených budov každá o délce 80 metrů pro pacienty (A,B,C,D,E,F)

1 dřevěná budova téže velikosti pro personál

1 přijímací budova

1 budova s centrální kuchyní pro raněné

1 budova  s kuchyní pro nemocné s infekčními chorobami

1 menší pavilon pro pacienty podezřelé na infekční nemoc

1 pavilon pro desinfekci

1 operační budova

1 desinfekční prádelna

1 budova pro lékaře určené pro pavilony s infekčními nemocemi

V těchto budovách byli většinou ubytováni váleční zajatci. Jen v roce 1916 v Krnově a okolí bylo přes 1700 utečenců z Haliče a stále jich přibývalo.  Většina z nich byla raněna a nemocna, někteří z nich v Krnově i zemřeli. Tito pacienti byli léčeni nemocničním personálem. Čím delší dobu válka trvala, tím více pacientů i lékařů ubývalo. Většina z nich byla opětovně povolávána na frontu. Tíha péče léčení se stále více přesouvala na ženské síly. Tyto neutěšené poměry, přetrvávaly až do roku 1918, kdy skončila válka a vznikla Československá republika.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *