Osvětlení Reálné školy v roce 1920

V dnešních prosincových dnech se již brzy v odpoledních hodinách  sklání slunce k obzoru a již po čtvrté hodině padá na město tma. Pokud se tedy vydáte na podvečerní  vycházku městským parkem , již ani nevnímáte světlo linoucí se z oken našeho  gymnázia. Pokud byste ale vyšli na vycházku před sto lety, tak byste   v oknech školní budovy zahlédli pouze mihotající se světélka vycházejících z petrolejových lamp.

Výdaje na vybudování osvětlení tehdejší Reálné školy schválila městská rada v roce 1920. První žárovky se ve školní budově rozsvítily 02.října 1920.  V přízemí budovy byly nákladem ve výši  2500 Korun osvětleny deseti žárovkami dvě učebny. V prvním patře se ve čtyřech učebnách rozsvítilo 20 žárovek, jejich instalace stála 4500 Korun a ve druhém patře 5 žárovek v hodnotě 1000 Korun.

Výkon každé instalované žárovky byl ve výši 100 svíček. V roce 1920 nebyl výkon žárovek označován jak dnes  Watech, ale byl  odstupňován v porovnání s počtem zapálených svíček. V žárovkách, již ale bylo v té době použito wolframové vlákno stočené do spirály,které se používá až do současnosti.

Celková platba za elektrifikaci byla již hrazena v nové Československé měně, která byla byla vydána 15. dubna 1919. V té době se ještě peníze tiskly v různých tiskárnách a jejich návrhy se zadávaly různým výtvarníkům. Ne všechny tiskárny byly pro tisk peněz v nově vzniklém československém státě vybaveny . Proto se tiskly bankovky i v Rakousku.

Nově vzniklá 1000 Korunová bankovka, jejichž autorem byl světoznámý malíř Alfons Mucha se tiskla až v Americe, kde mohla pomocí hlubotisku, který byl ještě u nás neznámý získat spoustu ochranných prvků.  Kvalita ostatních u nás tištěných bankovek byla tak mizerná, že téměř okamžitě došlo k výrobě jejich padělků. Nejvíce se padělaly stokoruny, pětisetkoruny a pětitisícovky. Právě  5 000 – ová bankovka byla stažena velmi rychle z oběhu, proto je dnes také nejvzácnější a nejdražší. Pokud byste ji doma objevili tak na aukci můžete za ni získat až 500.000 Kč.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *