Prasečí válka v roce 1906

To že první světová válka, která zasáhla kontinenty Evropy, Afriky i Asie začala v roce 1914  měsíc po atentátu na arcivévodu a následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘ Este v Srbském Sarajevu ví asi každý z nás.

Málokdo ale ví, že předzvěstí již byla Prasečí válka mezi Srbskem a Rakouskem Uherskem, která vypukla již v roce 1906 a skončila v roce 1908. Důvod byl jednoduchý. Srbové se rozhodli v roce 1905  odebírat vojenské střelivo nikoliv z Rakouska, ale z Francie. Na protest Rakousko-Uhersko vypovědělo V roce 1906 smlouvy o vzájemném obchodu se Srbskem, což těžce poškodilo tamní produkci vepřů, kteří se již po desítky let chovali v Srbsku hlavně pro rakouské odběratele. Srbové na oplátku zmrazili veškerý dovoz na průmyslové výrobky a stroje z Rakouska. Následně našlo Srbsko nové trhy v Německu, což se Rakouska bolestivě dotklo. Ztráta srbského zdroje dovozu prasat se projevila na rostoucích cenách masa, kterého byl rázem nedostatek. Toho využili také místní dodavatelé masa , kteří začali ceny masa zvedat vzhůru.

Proč o tom ale píši?

V krnovských novinách byl  v roce 1906 zveřejněn článek “ Krnovský upír „, jenž pojednával o místním řezníku, který nevídaným způsobem zdražil cenu masa. Název článku i jeho text způsobil, že maso si u něho přestali nakupovat nejen zaměstnanci továren, ale i střední třída obyvatel. Marně se snažil  úslužně vysvětlovat, že zvýšení cen nařídila nejen císařská kancelář ale i  že jsou následkem  vysokých  cen dodavatelů dobytka. Situace dospěla až tak daleko, že městská rada byla nucena zaslat tehdejšímu ministru zemědělství, jenž byl původem německé národnosti, petici s požadavkem na zrušení zákazu dovozu vepřového – popřípadě dovoz masa z Uherska. Situace se zklidnila na krátkou dobu až v roce 1908, kdy byla celní válka mezi Rakouskem a Srbskem ukončena.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *