Obraz Fritze Raidy v krabici od pizzy

Na konci měsíce ledna to již bude sedm let, kdy jsem si v jednom deštivém odpoledni otevřel aukční  server Ebay. Prohlédl jsem si vystavovávané pohlednice Krnova, mezi kterými mne žádná nezaujala. Poté jsem  ve vyhledávači této aukční sině začal zadávat jména známých krnovských osobností.Nečekal jsem žádnou odezvu, vlastně ani žádná nebyla. Až ve chvíli, kdy jsem  zadal jméno předválečného krnovského malíře Fritze Raidy  se najednou  přede mnou  objevila půvabná olejomalba  Krnova malovaná v první čtvrtině minulého století. Do konce této aukce zbývalo sedm dní a byla tam stále vyvolávací cena 30 euro. Bylo zde totiž uvedeno pouze jméno Fritz Raida a nebyla tam žádná zmínka o městě Krnov. Proto také ten obraz odolával vysokému zájmu sběratelů a překupníků, kteří mají vysoký zájem o vše, co se týká Krnova.

Nebudu popisovat moji netrpělivost ,ale nakonec se mi podařilo obraz vydražit za vyvolávací cenu a následný týden jsem přebíral zásilku od poštovního doručovatele. Očekával jsem veliký balík, ale obraz byl zabalen jen do krabice  od pizzy, do které se pohodlně vešel. Po vybalení se přede mnou objevila olejomalba s krajinou  a řekou Zlatou Opavicí, na pozadí s vyobrazeným městem Krnovem nad kterým se vypíná vrch Cvilín. Plátno obrazu je zašlé a znečištěné. Bílé obláčky nad Krnovem se vlivem prachu a dlouhých let změnily v pošmourné mraky,  rám obrazu seschnul a v rozích se rozjíždí rozklížené spoje. Přesto rám odmítám nechat opravit a plátno vyčistit.

 Když se na něho zadívám, vyvstává mi v představách rok 1946, kdy si některá německá  rodina  v Krnově tento obraz balí a ukládá do zavazadla, jenž nesmělo mít s veškerým majetkem více než 30 kilogramů na osobu  a odchází směrem k nádraží. Kde potom asi tento obraz visel a u koho vyvolával vzpomínky na rodné bydliště? Tyto obrázky zůstanou již asi neodpovězeny. Původní majitel obrazu pravděpodobně zemřel a potomci, kteří již ke Krnovu žádný vztah neměli, dali obraz do internetové aukce. Ten se opět po více než  sedmdeátiletech vrátil opět do Krnova.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *