Krnovského rodáka Thomase Emanuela Petera zná celý svět

Z konce 18 století a začátku 19 století známe dvě veduty města Krnova nakreslené a ryté do mědi pro tisk tovaryšských listů krnovských cechů. Dnes bych se chtěl zmínit o té starší z nich.

Tuto vedutu pořídil neznámý mědirytec jménem „SANDER“, který ke svému jménu, jímž signoval rytinu, nepřipojil, jak bývalo běžně zvykem své křestní jméno, ale jen značku SCULP tzv. vyryl. Jméno autora není na rytině uvedeno, ale byl jím nepochybně autor sám.

Na vedutě je zobrazen pohled na město Krnov, sevřené ještě pevným pásem hradeb, které byly bourány až o sedmdesát let později. Vyobrazení města si rytec poněkud zjednodušil. V opevnění znázornil pouze jedinou baštu a na Cvilíně vyryl kostel, vedle něho šenk, ale na Mariánskou osadu zapomněl. Spíše pravděpodobné ale je, že rytina byla pořízena před rokem 1795, kdy ještě Mariánská osada nebyla založena. Na druhou veduta nevznikla před rokem 1765 protože jsou na ní vyobrazeny dvě věže Minoritského kláštera, které byly vystavěny v témže roce. Velikost veduty je 38 x 8,5 cm.

Vzhledem k tomu že tato veduta byla zhotovena pro tovaryšské vandrovní knížky je pod rytinou umístěn formulář, který již na výše uvedeném obrázku není vidět. Ve formuláři jsou vyobrazeny čtyři kolonky. V první je uvedeno jméno tovaryše, ve druhé popis jeho osoby, ve třeti doba jeho práce vykonávané v městě a poslední jsou uvedeny podpisy cechmistrů. Formuláře tohoto typu byly byly využívány a vydávány krnovskými cechy ještě v roce 1821. Zatím nejstarší doložený  tovaryšský list vystavený s touto vedutou známe až z 24. května 1817 vydaný zednickým cechem Emanuelovi Peterovi.

Krnovský  rodák  EMANUEL THOMAS PETER je celkem zajímavá osobnost.  Narodil se v Krnově v roce 1799 a jak je výše uvedeno 24. května 1817 složil v Krnově tovaryšské zkoušky v zednickém cechu. Po zkouškách vzal vandrovní knížku a vyrazil do Vídně, kde se hned od roku 1818 přihlásil na Vídeňskou akademii výtvarných umění. Tam se mu podařilo studovat pod vedením nejznámějšího rakouského  malíře miniatur Moritze Daffingera, jenž proslul více než tisícem miniatur provedených převážně na slonových kostech. Moritz Daffinger byl natolik známý, že jeho podobizna byla znázorněna i na rakouských bankovkách.

 Krnovský tovaryš Emanuel Peter se neustále snažil napodobit práci svého učitele až docílil toho že jednotlivé miniatury od učitele a jeho žáka nešly rozeznat, kdo kterou vlastně maloval. Mezi lety 1830 – 1850 se Emanuel Peter stává vedoucí osobností malířů miniatur v Rakousku Uhersku. Dnes jsou jho díla zvláště ceněny na světových aukcích.  Na internetu stačí zadat jeho jméno a objeví se před vámi stovky nádherných miniatur jejichž ceny se počítaji od několika stovek až desetitísíce eur.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *