Čertova vyhlídka na Cvilíně

Jména hloupých,na všech sloupích“, říkávali mi rodiče vždy, když viděli moji dětskou snahu o zanechání odkazu mé osoby na pozdější dobu, ať už v podobě jména, monogramu či jiného „uměleckého díla“,vyrytého do kmenu stromu či vyobrazeného bílou křídou na chodníku.
Tato slova se mi pokaždé vybaví při procházce okolo tzv. Ďáblovy vyhlídky na Cvilíně. Toto místo (pokud ho neznáte), leží přibližně 100 metrů vzadu za rozhlednou ve svahu směrem k Petrovu dolu. Nejjednodušeji k němu dorazíte dorazíte tehdy, když se pod Cvilínskými schody dáte doleva k vodárně. Poté pokračujete lesní cestičkou dále až k ohbí Cvilínského kopce pod rozhlednou uvidíte skálu.
To že na jejím zvrásněném povrchu jsou vyrytá jména jsem věděl. Také jsem věděl, že kousek nad touto skálou je starý vojenských okop z období Rakousko – Pruských válek. Proto jsem předpokládal, že vyrytá jména na skále jsou jména nudících se vojáků.
V lednu roku 2009 jsem se ale dověděl od jednoho místního starousedlíka, že nápisy vyryté na skále jsou jména významných krnovských osob, zejména továrníků. Vzhledem k nepřízni počasí jsem se na místo dostal až jednoho březnového nedělního odpoledne.Ke skále jsem dorazil vybaven smetáčkem z auta a fotoaparátem. Když jsem se začal škrábat po namrzlém svahu vzhůru, měl jsem pocit, že pokud mi podklouznou nohy, tak se budu kutálet až k Řempu. Moje (odvaha) a úporná snaha byly nakonec byla nakonec odměněna. Jemný poprašek sněhu jména zvýraznil,což je vidět na fotografiích. Na skále jsou zřetelně vidět vyryté jména například továrního magnáta továrny na bavlněné sukna Larische nebo majitelé mlýnů Kandlera. Proč přibližně desítka jmen populárních osobností města Krnova z konce 19.století je vyryta na právě tomto místě zůstane asi záhadou.
Otázkou zůstává, zda by nestálo za to skálu se jmény vyčistit od nánosu hlíny a mechu, jména poopravit a pozlatit rukou kameníka, k tomu upravit pár schůdků a přidat krátké zábradlí s lavičku pro výletníky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *