Kam si zajít na vycházku? „No přece na Mohylu“

Těžko by se hledal mezi obyvateli Krnova někdo, kdo za svůj život nevystoupal na Bezručův vrch. Krásné místo s nádherným výhledem na město Krnov. Bylo odsud pořízeno nespočetné množství fotografií panorama města. V zimních měsících, bývá každoročně zdolávána stoupající stezka k vrcholu malými sáňkaři, v letních měsících je zase využívána krnovskými pejskaři. Po vystoupání na vrchol kopce se zpravidla výletníci zastavili u kamenného památníku (mohyly) s nápisem „Železniční a poštovní zaměstnanci velkého Krnova k osmdesátým narozeninám Petra Bezruče, slezského básníka a buditele“. Kolem památníku vede modře značená turistická trasa, spojující Krnov s Ježníkem. Vedle památníku se do dnešní doby zachoval okop polských vojáků, kteří zde měli své stanoviště v srpnu 1968 při obsazení České republiky vojsky spojeneckých armád.

Málokdo ale ví, že památník postavili krnovští železničáři již v srpnu roku 1910. Původně nebyl postaven k uctění slezského spisovatele Petra Bezruče, ale na počest rakouského spisovatele Petera Rosegera. Nápis na památníku hlásal. „Dem Richter des Volkes die Deutches Eisenbahner August 1910“  Spisovatel Roseger svůj život od narození prožil v těžkých podmínkách rakouských Alp. Stal se autorem mnoha krásných knih o přírodě, je autorem velkého množství citátů a stal se v západní Evropě symbolem ochránců přírody.

Vzhledem k tomu že po skončení války na památníku zůstala bysta a pod ní německý nápis se jménem, které málokdo znal, dočkal se pomník osudu jako mnoho jiných. Bysta z hlavou spisovatele byla rozbita a deska s nápisem byla demontována. Místo ní byla připevněna bronzová deska s věnováním básníku Petru Bezručovi. Ta vydržela na pomníku dlouhých 66 let. Až v říjnu 2013 vyšel v Krnovském regionu článek s názvem. Z Bezručovy Mohyly u kradli Bezruče. Bronz je zkrátka bronz. Vroc 2015 byl památník osazen novou pamětní deskou , která již připomíná českého i německého literáta. Jen pro jistotu je již z plastu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *