Odkud se vlatně vzali ti Sudetští Němci?

Sudety byly dlouho horkým tématem, které ještě stále  osciluje českou veřejností.

Z pohledu českého obyvatele: Sudeťáci  v roce 1938 rozbořili první republiku a způsobili odtržení českého pohraničí. Zároveň odtud byli vyhnáni Češi a moci se uchopili nacisti. Český stát se v okleštěné podobě nemohl bránit a byl Němci obsazen. Nacisté způsobili  mnoho zvěrstva a proto museli být sudetští Němci odsunuti.                                       Pohled sudetského Němce je  jiný: Sudety byly po první světové válce obsazeny Československem a následná česká správa utiskovala Němce. Po ukončení druhé světové vály byli sudetští Němci vyhnáni, přestože zde žili  po dobu mnoha generací.

První Němci se objevili v Krnově ke konci 13 století  za vlády českého krále Přemysla Otakara II.  Tito kolonisté  přicházeli na pozvání českého panovníka, aby kultivovali neosídlené české pohraničí. Češi  totiž žili převážně v nížinách podél říčních toků a neměli zkušenosti s životem v horských oblastech. Příchozí Němci tuto oblast osídlili, půdu zúrodnili a vesměs úspěšně zde hospodařili. Nejednalo se ale  jen o obyvatele dnešního Německa. Mezi  kolonisty kteří založili velkou část českých měst a obcí, byli i obyvatelé dnešní Francie, Belgie,Holandska ,Švýcarska a Rakouska.Postupem času se však poněmčili. Češi a Němci, žili v prostoru českého pohraničí společně  po dlouhá staletí. Vzájemnými manželstvími se mísili mezi sebou. Německá kultura výrazně obohatila českou. Situace kolem jejich soužití se začala vyhrocovat až s příchodem nacionalismu propagovaného zejména Konradem Henleinem.

Krásný příklad toho, že vztahy mezi Němci a Čechy v období první republiky nebyly jen špatné, je cesta krnovského Franze Hartela, jeho spolucestujících a sudu piva, který kutáleli po vlastech českých.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *