Když budete projíždět Laryšovem

Když projedete Laryšovem a budete z něj vyjíždět ven, vždy pojedete do kopce. Nejspíše si přeřadíte na trojku a myšlenkami se budete ubírat na cílem své cesty. Ale vraťme se zpět do Laryšova. Malá obec pár pěkně opravených domů.

V březnu letošního roku 1891  se zde narodil Alfred Proksch. V malé vsi v blízkosti Krnova v té době žilo 110 obyvatel. Proto narození Alfreda byla událost. Tehdy ale nikdo nemohl tušit, že se z něj stane vedoucí činitel NSDAP v Rakousku a následně významný nacistický pohlavár. První čtyři roky navštěvoval školu v Laryšově, následně v Krnově , kde nakonec vystudoval gymnázium. Po absolvování jednoletého studia na železniční akademii v rakouském Linci  se stává železničním úředníkem v rakouském Linci. Toto město bylo nejvíce ovlivněno německým nacionalismem. Mezi rokem 1900 – 1908 zde žil  Adolf Hitler.  Během 1. světové války sloužil v 91. pluku jako záložní důstojník. Zajímavostí je to , že se jedná o pluk, ve kterém byl umístěn děj Haškova Románu vojína Švejka.                                   Po válce již  následuje raketový vzestup. Zakladatel NSDAP v Rakousku.Předseda nacistické skupiny v Linci.Obdivovatel Hitlera. V roce 1931 jmenován národním vůdcem Adolfa Hitlera v Rakousku. V roce 1933 odchází do Německa.  V témže roce získává zlatou medaili NSDAP.

V roce 1936 byl jmenován do Říšské hospodářské rady rady a byl členem Reichstagu.

V roce 1938 se stává po okupaci Rakouska Říským správcem pro Rakousko v roce 1939 Říšským správcem pro Sudety.

V roce 1938 byl jmenován předsedou Státního úřadu práce vKkStB řada 310 .   Zároveň byl jmenován do hodnosti   SA-Obergruppenführer . ( nejvyšší funkce v NSDAP) . Tuto hodnost obdrželo pouze 70 nejvyšších pohlavárů v NSDAP.

V roce 1945, po skončení druhé světové války byl zatčen Alfred Proksch americkými vojáky, následně byl odsouzen ke ztrátě majetku a čtyřem letem tvrdé práce, které strávil v sovětském zajetí. Současně byl zbaven svých nároků na důchod. Po absolutoriu pracoval nejprve jako asistent a poté jako asistent kanceláře a zemřel v roce 1981 ve Vídni.

Příspěvek byl publikován v rubrice Procházka Krnovem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *